УТВЪРЖДАВАМ
Даниела Маринова
Директор на ЧДГ “Малки стъпчици“
СТРАТЕГИЯ
ЗА РАЗВИТИЕ НА ЧДГ „МАЛКИ СТЪПЧИЦИ” ЗА ПЕРИОДА 2023–2028 година
Приета е на основание на чл. 263, ал.1, т.1 от ЗПУО от педагогически съвет с протокол №1/14.09.2023 г. и утвърдена със заповед на директора №18/15.09.2023 г.
Актуализирана с протокол № 1/18. 09. 2024 г. и утвърдена със заповед на директора № 3/18.09.2024 г.
Стратегията определя актуалните цели и перспективи, политиките и план за развитие на ЧДГ „Малки стъпчици” за петгодишен период, начините ресурси за реализирането им, както и очакваните резултати. Тя се основава на принципите и насоките от ЗПУО в сила от 01.08.2016 г., изм. и доп. от 2 февруари 2023 г., Наредба № 5 от 3 юни за предучилищно образование, изм и доп. от 11 февруари 2022 г., обн. ДВ. бр. 11 от 2 февруари 2023 г. и бр. 12 от 11 февруари 2022 г., приоритетите на МОН и на РУО, и на спецификата на детската градина.
ВЪВЕДЕНИЕ
Стратегията е система от педагогически идеи и поредица от управленски и административни дейности, които водят до нови състояния в зависимост от актуалните и бъдещи потребности на ЧДГ „Малки стъпчици” през следващите пет години. Изцяло е основана на разбирането, изведено като национален приоритет за българското образование, че главната ценност в инстутиционалната системата е детето.
Представя обмислена концепция за мисията на детското заведение за организирано и целенасочено педагогическото взаимодействие между учителя, родителя и детето. Структурирани са основните образователно-възпитателни приоритети, осмислени през призмата на детската ценност. Стратегията се опира на миналия положителен опит и традиции, на социално-икономическите условия и очертава бъдещи съвременни образователни действия по посока на очаквания резултат, търси вътрешни ресурси и потенциални възможности. Определя условията и характера на дейностите, очертава вероятните трудности, усвоява принципите на ръководство.
І. АНАЛИЗ НА СЪСТОЯНИЕТО НА ДЕТСКАТА ГРАДИНА И ВЪНШНАТА СРЕДА
1.1. Оценка на средата – икономически и социални фактори
ЧДГ „Малки стъпчици” се намира в село Присово, община Велик Търново. Селото е отдалечено на 6 км. от центъра на град Велико Търново, но за сметка на това е модерно и бързоразвиващо се. Характеризира се с разрастваща се инфраструктура и застрояване. Разполага с производствени и индустриални сгради и магазини. Селото е спокойно, но в същото време е близо до града, с редовен транспорт, чистотата на въздуха и природата, това го прави привлекателно място за живеене за все повече младите хора.
Максималната ангажираност на екипа на детската градина е в посока на професионално и отговорно изграждане имиджа на детската институция.
1.2. Деца
В ЧДГ „Малки стъпчици” се приемат деца на възраст 2–7 години по желание на родителите (съгласно ЗПУО), като групите се оформят по правила за прием на детската институция. Не се допуска подбор по пол, етническа, религиозна и социална принадлежност или по друг диференциращ признак. Зачитат се Конвенцията за правата на детето, Законът за закрила на детето и Конституцията на Република България.
Силни страни |
Слаби страни |
Осигурен е равен достъп за всички деца, без значение раса, етническа принадлежност, пол и произход. Осигурени са безопасни условия на възпитание и обучение. Помещенията са просторни и светли и в тях приемаме ограничен брой деца, за да има достатъчно пространство и индивидуална грижа към всяко дете. Децата са разпределени по възрастов признак. Няма очертан демографски срив. Осигурени са: привлекателна среда за учене чрез игра; гъвкава организация на формите и дейностите по всички образователни направления; усвояване и покриване на държавните образователни стандарти. Обезпечено е здравословното пребиваване на децата в ЧДГ чрез здравно обслужване, здравна профилактика и здравословно хранене. Храната се приготвя в кухненски блок в самата сграда.
|
ЧДГ „Малки стъпчици“ не разполага със своя собствена сграда и се помещава под наем в помещения от сграда на общинска детска градина. Поради факта, че детската градина не разполага със своя собствена сграда, за този петгодишен период, за който е в сила Стратегията, капацитетът ще бъде запълнен много бързо. |
Вътрешен потенциал:
- Разчитане на творческия заряд, изобретателност, любознателност и висока сензитивност на децата.
- Стимулиране познавателната активност на всяко дете и позитивното общуване между децата.
- Туширане напрежението, тревожността и агресивните прояви.
- Диагностициране на изоставането или избързването в развитието и създаване на адекватни условия за индивидуално прогресивно развитие.
1.3. Кадрови ресурси
Утвърден щат - 10, от които 7 – педагогически специалисти (в които влизат логопед и ресурсен учител), 1 – непедагогически, един психолог и един кинезитерапевт. За допълнителни дейности - четирима хонорувани преподаватели: по музика, народни танци, изобразително изкуство, спорт и туризъм.
Педагогически персонал:
- Според заемана длъжност:
- директор – 1- доктор І ПКС;
- учители – 7
- психолог - 1.
- хонорувани - 4
- Според придобита образователно-квалификационна степен:
- магистър – 11.
Непедагогически персонал:
- помощник-възпитатели – 1;
- кинезитерапевт - 1
Силни страни
|
Слаби страни |
Всеотдаен, сплотен отговорно-ангажиран, млад екип, който активно и творчески работи за издигане имиджа на детската градина и превръщането и в конкурентноспособна образователна институция. Дееспособни педагози, основаващи работата си на професионализъм, на традиционни морални норми, съчетани с новаторски идеи и висока отговорност.
Изключително ведър и приятен психоклимат, предполагащ разгръщане на личностни и професионални компетенции, оформяне близки приятелски отношения и спокойна работна атмосфера. Екип, съставен от педагози с различни специалности и опитност.
Осигурени са безопасни условия на труд и почивка.
Осигурена здравна профилактика и мониторинг на работното място от Служба по трудова медицина. Има изградена видео охрана.
|
Нисък социален статус на учителя.
Недостатъчни умения за работа по европейски проекти.
|
Вътрешен потенциал:
- Стимулиране личната мотивация на педагогическите специалисти за различни видове обучения и повишаване на квалификацията, разходите за които се поемат от детската градина.
- Популяризиране и внедряване на собствен педагогически опит и знания в практиката на цялата градина.
- Придобитите умения и знания от втора специалност или специализации да станат достояние на всички чрез различни форми.
1.4. Образователен процес, включващ обучение, възпитание и социализация на децата
Образователният процес в ЧДГ „Малки стъпчици” се извършва според ЗПУО и Наредба 5/03.06.2016 г. за предучилищното образование. Предучилищното образование полага основите за учене през целия живот, като осигурява физическото, познавателното, езиковото, духовно-нравственото, социалното, емоционалното и творческото развитие на децата, вземайки предвид значението на играта в процеса на педагогическото взаимодействие (чл. 27 от Наредба 5/03.06.2016 г. за предучилищното образование).
Силни страни
|
Слаби страни |
Създадени са условия за „равен старт“ на всички деца. Утвърждаване на личностно ориентиран и позитивен подход на възпитание и обучение чрез поставяне детето в центъра на педагогическото взаимодействие с неговите актуални потребности и интереси, както и с очакванията на обществото към съвременната личност. Ориентиране към провокиране на мислене, самостоятелност и формиране на умения,а не към запаметяване и възпроизвеждане. Предоставена е предизвикателна и функционална образователна среда, в която детето може да експериментира, да взема и прилага разнообразни решения, да общува, животът му да се превърне в игра, а играта му в живот. Учителите творчески преобразуват учебното съдържание, сами избират и преценяват методите и педагогическия инструментариум. Изградени са мобилни центрове и кътове за дейност. Всички деца участват в допълнителни дейност по интереси. Популяризиране, изява и презентиране на творчеството на децата – изложби, концерти, базари и др. Приобщаване на децата към националните ценности и традиции. Провеждане на задължително обучение по БДП от квалифицирани учители с цел превенция. |
|
Квалификации |
|
ЧДГ „Малки стъпчици“ дава път на млади специалисти, като им осигурява подкрепа и настойничество. Осъзнатата необходимост за непрекъснато усъвършенстване и професионално израстване – учене през целия живот. Засилен интерес към външно-методичните обединения, провокиран от желанието за създаване контакти и придобиване на компетенции. Вътрешно-квалификационните дейности са ориентирани към установени дефицити в методико-педагогическата дейност на учителите. Определящо при избора на тематики и форми са актуалност, иновации и сближаване с практиката. Обезпеченост на детското заведение със съвременни технически средства -мултимедия, компютри, интернет достъп и др.
|
Недостатъчно упорство в проучването и използването на всички възможности за разработване, кандидатствате и работа по проекти.
|
Вътрешен потенциал:
- Овладяване принципите и методите на позитивното възпитание чрез самоподготовка, вътрешна и външна квалификация.
Повишаване на квалификацията (посещаване на курсове, тренинги, обучение или самообучение).
- Компетентен и критичен подбор на програми и помагала.
1.5. Учебно-техническа и материална база
ЧДГ „Малки стъпчици” е частна детска градина. Ползва под наем целия втори етаж на имот, който е публична общинска собственост. Сградата е специално проектирана и построена за детска градина. Отговаря на всички нормативни разпоредби и изисквания за извършване на съответния вид дейност. В помещенията на втория етаж са разположени две групи. Капацитетът им е по 24 деца, като не е запълнен. Политика на детската градина е да не запълва капацитета до максимума, за да могат педагозите да работят индивидуално с всяко дете.
Силни страни |
Слаби страни |
Специфика на сградата |
|
Сградата е с подменена дограма, мазилка, подови настилки, пребоядисана и с тапети. С нова ел. инсталация и нова В и К инсталация. Подменени са батериите, тоалетните казанчета и чинии. Инсталирани са нови бойлери. На използваните от ЧДГ „Малки стъпчици“ помещения е направен цялостен основен ремонт. Обособени са самостоятелни занимални и спалня за децата. Разполагат и със самостоятелни тераси, използващи се за кратки дейности на открито. За нуждите на групите се ползват и допълнителни помещения.
Групите разполага със санитарни помещения, сервизни помещения и две гардеробни.
Просторно фоайе за провеждане на празници, развлечения и образователни дейности и мероприятия. Поддържан залесен външен двор със спортна площадка, изградена по европейски изисквания и оборудвана с детски уреди и ударопоглъщаща настилка. |
Липса на физкултурен салон.
Частична липса на ограда на двора.
|
Силни страни |
Слаби страни |
Учебно-техническа база |
|
Богата колекция от специализирана педагогическа и психологическа литература, материали и дидактични средства, обезпечаващи образователно-възпитателната дейност. Осигурен са съвременни аудио-визуални и технически средства, итернет, мултимедия, лаптоп, парти тонколона с микрофони, музикална уредба. Осигуреност с уреди и средства за физическа дейност. Богатство и разнообразие на детски костюми. Съпричастност на родителската общност - финансово и с труд. |
|
Вътрешен потенциал:
- Търсене на възможности за включване на нови спонсори в различните дейности.
- Кандидатстване по национални и европейски фондове и програми за благоустройство на сградата и двора на детското заведение.
1.6. Финансиране
Финансирането е частно, чрез събиране на такси от родителите за обучение и отглеждане на децата им. Приходи от такси от дейности със заплащане от родителите.
Спонсорство – предимно от родители. Изразяват се в материални дарения. Контролът по процедурата се провежда от директора.
Вътрешен потенциал:
- Кандидатстване за включване в различни проекти и програми.
- Развиване на собствени дейности – възможности за допълнителни приходи към бюджета.
- Кандидатстване по различни проекти и програми за финансиране.
1.7. Организация и управление на детската градина. Външни фактори
Силни страни |
Слаби страни |
|
Организация |
||
Възпитателно-образователният процес е обезпечен с необходимия брой педагогически и непедагогически персонал. Гъвкав дневен режим, осигуряващ равностойност на основните дейности. Водеща е тезата за цялостното развитие на личността на детето чрез адаптиране, индивидуализиране и интегриране на неговите активности в средата. Разгръщане на детския потенциал чрез провеждане на дейности със заплащане от родителите. Приобщеност на родителите към дейностите, провеждащи се в детската градина. Те са равноправен и ангажиран партньор в съвместното изграждане на детската личност. Символика и ритуализация – детската градина има емблема, официално облекло за дипломирането на 6-годишните. Утвърдени ритуали: засаждане на дървета от децата на 1 ноември ден на Будителите, коледни, мартенски и великденски работилници с родители и даряване на изделията за благотворителност. |
Неефективни връзки и контакти с неправителствени организации. |
|
Управление |
||
Управлението на детската градина се подчинява на действащите държавно-законови нормативни документи. Демократичен стил на управление – делегиране на права, персонална ангажираност, сътрудничество при вземане на решения. Провеждане на педагогически съвети за разглеждане и решаване на стратегически, тактически и методически въпроси. Създадена е структура, в която екипът изпълнява задачите си ефективно. Изградена е мрежа от формални взаимоотношения, която е най- подходящата за постигане на поставените цели. Не се допускат конфликти, бързо и адекватно се решават възникнали спорове, недоразумения. Планиране: ясно поставени цели и насоки за развитието на детската градина; очертани начини за реализирането им. Мотивиране: поощряване положителните прояви и инициативи. Контрол: осъществява се съобразно годишния план. Политиката на ефективно управление, прилагана в детската градина, активно се подкрепя от всички участници. Създадена е организационна култура, в която решенията се вземат колективно. Ползотворна съвместна работа с родители и институции. Изнасяне на дейности извън територията на институцията. Популяризиране на добрите практики в регионални телевизии и радиа, в печатните издания. Активно присъствие в социалното-онлайн пространството чрез сайт и страница във Facebook. |
|
|
Вътрешен потенциал:
- Създаване на нов тип отношения на сътрудничество със семейството чрез нетрадиционни форми за работа по минипроекти, работилници, тренинги.
- Създаване на система за външна изява на деца и учители.
- Създаване система за обмен на информация със семейството, детските ясли и училищата.
- ВИЗИЯ ЗА РАЗВИТИЕТО НА ЧДГ „МАЛКИ СТЪПЧИЦИ”. ПРОГРАМНА СИСТЕМА
- Мисия
Мисията на ЧДГ „Малки стъпчици” определя приоритетите на детската градина и съдържа информация за значимите аспекти и бъдещи ориентации на педагогическата дейност:
- Да подкрепя и вярва в потенциалните възможности на всяко дете.
- Да създава позитивна и привлекателна среда за учене чрез игра с цел изграждане на интелигентни и културни личности, с гражданско съзнание и поведение, физически здрави и емоционално богати деца, с подчертана индивидуалност, адаптивни в заобикалящата ги социална среда.
- Да мотивира желанието за себедоказване на отделния учител в съчетание с екипната работа в колектива. Формиране на нагласи у учителите за непрекъснат процес на усъвършенстване и развитие на професионалната компетентност.
- Да стимулира и убеждава родителите и обществеността, че детската градина
значима и необходима среда за пълноценно развитие на детето в предучилищна възраст.
- Да се утвърдят хуманни взаимоотношения в детската градина, изградени на база демократичен и гъвкав стил на управление, съобразен със съвременните реалности.
- Визия
- Изграждане на характерна и конкурентна образователна и възпитателна среда, която да превърне детската градина в желано и любимо място за децата, осигуряващо им щастливи мигове, емоционален комфорт и среда, максимално доближаваща се до домашния уют, при приоритетно отчитане значението на играта в процеса на педагогическото взаимодействие.
- Център за сътрудничество и взаимно доверие между родители, с които заедно да градим свободни и креативни личности;
- Средище за хора, които обичат децата и професията си, мотивирани са да се развиват в професионалната си област чрез повишаване на квалификацията според съвременните тенденции в предучилищното образование и са удовлетворени от работата си.
- Ценности на стратегията
- Хуманизиране и демократизиране дейността на детската градина и поставяне на детето в центъра на педагогическите взаимодействия.
- Реализиране на ценностите и принципите на педагогиката на толерантността и ненасилието.
- Внедряване на съвременен мениджмънт и маркетинг съобразно новите потребности, изисквания и тенденции в контекста на Европейското образователно пространство.
- Създаване условия за квалификационна дейност на педагогическата колегия,
основаваща се на поддържащото образование – образование през целия живот.
- Подкрепа на децата и техните семейства.
- Глобална цел на стратегията
Оптимизиране на възможностите на детската градина да се изгради като иновативен център за образователна, културна и социална дейност, с идейна насоченост за равен шанс за предучилищно образование на всички деца.
- Основни цели
- Поставяне личността на детето в центъра на педагогическото взаимодействие чрез съчетаване на качествена образователна подготовка, ранно откриване на заложбите и способностите на всяко дете и насърчаване развитието им.
- Съхраняване и утвърждаване на българската национална идентичност.
- Формиране на толерантност и уважение към етническата, националната, културната, езиковата и религиозната идентичност на всяко дете.
- Създаване на екип за иновационен опит в детската градина с ориентираност към успех чрез изграждане на гъвкава квалификационна система.
- Да се постави на принципно нова основа на методическата работа в детската градина чрез изграждане на система от вътрешни и външни квалификационни практики.
- Създаване на условия и възможности за избор и включване в значими дейности, адресирани към:
- индивидуалните потребности и интереси на децата – образователна среда, кътове, материална база, дейности;
- учителите - работна среда и работно поле за изява.
- Иницииране на нов стил на управление за търсене и намиране на „образователни ниши“, за приспособяване на детската градина към постоянно изменящата се среда - стимулиране адекватната реакция на успехите и неуспехите, разрешаване на конфликти, справяне в проблемни ситуации и др.
- Активизиране работата на родителската общност.
- Програмна система на ЧДГ „Малки стъпчици”
Програмната система на ЧДГ „Малки стъпчици” е основен инструмент за реализиране на стратегията на детското заведение. Разработена е съгласно ЗПУО и чл. 29 от Наредба № 5 от 03.06.2016 г. за предучилищното образование (Приложение 1).
Програмната система е цялостна концепция за развитието на детето, която е подчинена на основната цел на стратегията. Включва:
- Подходи на педагогическото взаимодействие.
- Форми на педагогическо взаимодействие.
- Разпределение на основните и допълнителни форми на педагогическо взаимодействие по възрасти – седмична програма, организация на учебния ден.
- Механизъм на взаимодействие на участниците в предучилищното образование.
- Тематични годишни разпределения на детските групи.
6.Водещи принципи при изпълнение на стратегията
- Законосъобразност – съответствие на целите и на предлаганите дейности на законите и подзаконовите нормативни актове;
- Кохерентност – осигуряване на координираност и взаимна обвързаност на предлаганите политики и дейности при сътрудничество на всички заинтересовани страни;
- Партньорство – активно и координирано участие на институциите за образование и обучение, другите държавни институции и гражданското общество, на учителите и родителите;
- Прозрачност и популяризиране на дейностите и резултатите – значимостта на проблема предполага висока степен на информираност на обществото;
- Приемственост – осигуряване на непрекъснато действие на стратегията, независимо от управленски или други социални промени и гарантиране на постоянство усилията за изпълнение на стратегическите цели;
- Устойчивост на резултатите – осигуряване на трайно и дългосрочно въздействие на постигнатите резултати;
- Отчетност, мониторинг и контрол на реализацията на целия образователен процес, включваща в себе си анализ и оценка на постигнатите резултати;
- Иновативност – разработване на нови подходи за равен достъп до качествено образование.
8.Приоритетни направления за осъществяване на стратегическите цели
- Издигане имиджа на ЧДГ.
- Усъвършенстване на стила и методите на демократизация и хуманизация на административно-управленската дейност.
- Повишаване качеството, ефективността и иновативността на образователно-възпитателна дейност.
- Усъвършенстване системата за квалификация на педагогическите специалисти.
- Осигуряване на стабилност, ред и защита на децата в ЧДГ и безопасна среда за обучение и възпитание.
- Взаимодействие и активно сътрудничество с родителската общност, сътрудничество и активни връзки с обществеността и неправителствени организации.
- Подобряване и естетизиране на материалната база на ЧДГ.
ІІІ. ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ КЪМ СТРАТЕГИЯТА НА ДГ ЗА ПЕРИОДА 2023-2024 Г.
- Плана за действие се определят дейностите, свързани с реализиране на целите
- приоритетните направления в стратегията. Изготвя се на всеки две години от периода на стратегията.
Дейности |
Срокове за реализация |
Очаквани резултати |
Отговорник |
Финансиране |
|
1. Издигане на имиджа на ЧДГ „Малки стъпчици“ |
|||||
1.1 Проучване на потребностите Проучване на потребностите и интересите на децата с цел развитие на детската личност. Проучване на нивото на развитие на останалите детски градини в гр. В. Търново – познаването на конкурентната среда е важна предпоставка за правилното поставяне на цели, за реализирането им и за ефективно управление. |
месец септември 2023 г.
постоянен
|
Осъзната мотивираност за предлагане на иновативни и конкурентни образователни стратегии. |
директор, учители |
не е необходимо |
|
1.2.Съвременен мениджмънт. Акценти Планиране: вземане на стратегически решение за бъдещето развитие на детската градина и ресурсното и обезпечаване. Мотивиране: използване на стимули /материални, финансови и морални/, чрез които ще се провокира в най-голяма степен трудовата активност на членовете на колектива. Организация: утвърждаване на хуманни взаимоотношения в детската градина; съобразяване със социално-психичните потребности на деца и родители, стремеж за удовлетворяване на разумни инициативи; подобряване и оптимизиране на начина на провеждане на заседания на педагогическия съвет. Контрол: прилагане на гъвкави форми за контрол и оценка на дейността при спазване принципите на добронамереност, обективност и превантивност; Провеждане на неформални срещи за сплотяване членовете на колектива за създаване на приятелства и приятен психоклимат, за подобряване на екипната дейност – мероприятия по отбелязване на празници, екскурзии, съботни срещи, спортни дейности и др. Участие в културния афиш на града и региона. |
месец септември 2023 г.
постоянен
постоянен
постоянен
постоянен
постоянен
|
Утвърждаване на градината като привлекателно и уютно място за децата, в което растат креативни и щастливи личности с желание за себедоказване.
Създаване на психологически комфорт за работа в екип и повишаване качеството на образователния процес. |
директор, учители
директор, учители
директор
|
не е необходимо
|
|
Мониторингът на стратегията ще се осъществява чрез анализ и планиране на конкретни дейности и задачи както от директора така също и от Педагогическия съвет и регулиращите органи.
Промените в образователната система през следващите години ще дадат нов поглед към предучилищното възпитание и към детската градина като значима иновативна институция. Ще се наложи много бързо да се използват адаптивни методи за прилагане на законовата уредба и новостите в закона за предучилищното и училищно образование, чрез които ще се продължи единната образователна стратегия.
Ще се наложи да се апробират и да се въведат най-добрите практики за изпълнението на тази стратегия чрез иновативни методи на преподаване.
УТВЪРЖДАВАМ
Даниела Маринова
Директор на ЧДГ “Малки стъпчици“
СТРАТЕГИЯ
ЗА РАЗВИТИЕ НА ЧДГ „МАЛКИ СТЪПЧИЦИ” ЗА ПЕРИОДА 2023–2028 година
Приета е на основание на чл. 263, ал.1, т.1 от ЗПУО от педагогически съвет с протокол №1/14.09.2023 г. и утвърдена със заповед на директора №18/15.09.2023 г.
Актуализирана с протокол № 1/18. 09. 2024 г. и утвърдена със заповед на директора № 3/18.09.2024 г.
Стратегията определя актуалните цели и перспективи, политиките и план за развитие на ЧДГ „Малки стъпчици” за петгодишен период, начините ресурси за реализирането им, както и очакваните резултати. Тя се основава на принципите и насоките от ЗПУО в сила от 01.08.2016 г., изм. и доп. от 2 февруари 2023 г., Наредба № 5 от 3 юни за предучилищно образование, изм и доп. от 11 февруари 2022 г., обн. ДВ. бр. 11 от 2 февруари 2023 г. и бр. 12 от 11 февруари 2022 г., приоритетите на МОН и на РУО, и на спецификата на детската градина.
ВЪВЕДЕНИЕ
Стратегията е система от педагогически идеи и поредица от управленски и административни дейности, които водят до нови състояния в зависимост от актуалните и бъдещи потребности на ЧДГ „Малки стъпчици” през следващите пет години. Изцяло е основана на разбирането, изведено като национален приоритет за българското образование, че главната ценност в инстутиционалната системата е детето.
Представя обмислена концепция за мисията на детското заведение за организирано и целенасочено педагогическото взаимодействие между учителя, родителя и детето. Структурирани са основните образователно-възпитателни приоритети, осмислени през призмата на детската ценност. Стратегията се опира на миналия положителен опит и традиции, на социално-икономическите условия и очертава бъдещи съвременни образователни действия по посока на очаквания резултат, търси вътрешни ресурси и потенциални възможности. Определя условията и характера на дейностите, очертава вероятните трудности, усвоява принципите на ръководство.
І. АНАЛИЗ НА СЪСТОЯНИЕТО НА ДЕТСКАТА ГРАДИНА И ВЪНШНАТА СРЕДА
1.1. Оценка на средата – икономически и социални фактори
ЧДГ „Малки стъпчици” се намира в село Присово, община Велик Търново. Селото е отдалечено на 6 км. от центъра на град Велико Търново, но за сметка на това е модерно и бързоразвиващо се. Характеризира се с разрастваща се инфраструктура и застрояване. Разполага с производствени и индустриални сгради и магазини. Селото е спокойно, но в същото време е близо до града, с редовен транспорт, чистотата на въздуха и природата, това го прави привлекателно място за живеене за все повече младите хора.
Максималната ангажираност на екипа на детската градина е в посока на професионално и отговорно изграждане имиджа на детската институция.
1.2. Деца
В ЧДГ „Малки стъпчици” се приемат деца на възраст 2–7 години по желание на родителите (съгласно ЗПУО), като групите се оформят по правила за прием на детската институция. Не се допуска подбор по пол, етническа, религиозна и социална принадлежност или по друг диференциращ признак. Зачитат се Конвенцията за правата на детето, Законът за закрила на детето и Конституцията на Република България.
Силни страни |
Слаби страни |
Осигурен е равен достъп за всички деца, без значение раса, етническа принадлежност, пол и произход. Осигурени са безопасни условия на възпитание и обучение. Помещенията са просторни и светли и в тях приемаме ограничен брой деца, за да има достатъчно пространство и индивидуална грижа към всяко дете. Децата са разпределени по възрастов признак. Няма очертан демографски срив. Осигурени са: привлекателна среда за учене чрез игра; гъвкава организация на формите и дейностите по всички образователни направления; усвояване и покриване на държавните образователни стандарти. Обезпечено е здравословното пребиваване на децата в ЧДГ чрез здравно обслужване, здравна профилактика и здравословно хранене. Храната се приготвя в кухненски блок в самата сграда.
|
ЧДГ „Малки стъпчици“ не разполага със своя собствена сграда и се помещава под наем в помещения от сграда на общинска детска градина. Поради факта, че детската градина не разполага със своя собствена сграда, за този петгодишен период, за който е в сила Стратегията, капацитетът ще бъде запълнен много бързо. |
Вътрешен потенциал:
- Разчитане на творческия заряд, изобретателност, любознателност и висока сензитивност на децата.
- Стимулиране познавателната активност на всяко дете и позитивното общуване между децата.
- Туширане напрежението, тревожността и агресивните прояви.
- Диагностициране на изоставането или избързването в развитието и създаване на адекватни условия за индивидуално прогресивно развитие.
1.3. Кадрови ресурси
Утвърден щат - 10, от които 7 – педагогически специалисти (в които влизат логопед и ресурсен учител), 1 – непедагогически, един психолог и един кинезитерапевт. За допълнителни дейности - четирима хонорувани преподаватели: по музика, народни танци, изобразително изкуство, спорт и туризъм.
Педагогически персонал:
- Според заемана длъжност:
- директор – 1- доктор І ПКС;
- учители – 7
- психолог - 1.
- хонорувани - 4
- Според придобита образователно-квалификационна степен:
- магистър – 11.
Непедагогически персонал:
- помощник-възпитатели – 1;
- кинезитерапевт - 1
Силни страни
|
Слаби страни |
Всеотдаен, сплотен отговорно-ангажиран, млад екип, който активно и творчески работи за издигане имиджа на детската градина и превръщането и в конкурентноспособна образователна институция. Дееспособни педагози, основаващи работата си на професионализъм, на традиционни морални норми, съчетани с новаторски идеи и висока отговорност.
Изключително ведър и приятен психоклимат, предполагащ разгръщане на личностни и професионални компетенции, оформяне близки приятелски отношения и спокойна работна атмосфера. Екип, съставен от педагози с различни специалности и опитност.
Осигурени са безопасни условия на труд и почивка.
Осигурена здравна профилактика и мониторинг на работното място от Служба по трудова медицина. Има изградена видео охрана.
|
Нисък социален статус на учителя.
Недостатъчни умения за работа по европейски проекти.
|
Вътрешен потенциал:
- Стимулиране личната мотивация на педагогическите специалисти за различни видове обучения и повишаване на квалификацията, разходите за които се поемат от детската градина.
- Популяризиране и внедряване на собствен педагогически опит и знания в практиката на цялата градина.
- Придобитите умения и знания от втора специалност или специализации да станат достояние на всички чрез различни форми.
1.4. Образователен процес, включващ обучение, възпитание и социализация на децата
Образователният процес в ЧДГ „Малки стъпчици” се извършва според ЗПУО и Наредба 5/03.06.2016 г. за предучилищното образование. Предучилищното образование полага основите за учене през целия живот, като осигурява физическото, познавателното, езиковото, духовно-нравственото, социалното, емоционалното и творческото развитие на децата, вземайки предвид значението на играта в процеса на педагогическото взаимодействие (чл. 27 от Наредба 5/03.06.2016 г. за предучилищното образование).
Силни страни
|
Слаби страни |
Създадени са условия за „равен старт“ на всички деца. Утвърждаване на личностно ориентиран и позитивен подход на възпитание и обучение чрез поставяне детето в центъра на педагогическото взаимодействие с неговите актуални потребности и интереси, както и с очакванията на обществото към съвременната личност. Ориентиране към провокиране на мислене, самостоятелност и формиране на умения,а не към запаметяване и възпроизвеждане. Предоставена е предизвикателна и функционална образователна среда, в която детето може да експериментира, да взема и прилага разнообразни решения, да общува, животът му да се превърне в игра, а играта му в живот. Учителите творчески преобразуват учебното съдържание, сами избират и преценяват методите и педагогическия инструментариум. Изградени са мобилни центрове и кътове за дейност. Всички деца участват в допълнителни дейност по интереси. Популяризиране, изява и презентиране на творчеството на децата – изложби, концерти, базари и др. Приобщаване на децата към националните ценности и традиции. Провеждане на задължително обучение по БДП от квалифицирани учители с цел превенция. |
|
Квалификации |
|
ЧДГ „Малки стъпчици“ дава път на млади специалисти, като им осигурява подкрепа и настойничество. Осъзнатата необходимост за непрекъснато усъвършенстване и професионално израстване – учене през целия живот. Засилен интерес към външно-методичните обединения, провокиран от желанието за създаване контакти и придобиване на компетенции. Вътрешно-квалификационните дейности са ориентирани към установени дефицити в методико-педагогическата дейност на учителите. Определящо при избора на тематики и форми са актуалност, иновации и сближаване с практиката. Обезпеченост на детското заведение със съвременни технически средства -мултимедия, компютри, интернет достъп и др.
|
Недостатъчно упорство в проучването и използването на всички възможности за разработване, кандидатствате и работа по проекти.
|
Вътрешен потенциал:
- Овладяване принципите и методите на позитивното възпитание чрез самоподготовка, вътрешна и външна квалификация.
Повишаване на квалификацията (посещаване на курсове, тренинги, обучение или самообучение).
- Компетентен и критичен подбор на програми и помагала.
1.5. Учебно-техническа и материална база
ЧДГ „Малки стъпчици” е частна детска градина. Ползва под наем целия втори етаж на имот, който е публична общинска собственост. Сградата е специално проектирана и построена за детска градина. Отговаря на всички нормативни разпоредби и изисквания за извършване на съответния вид дейност. В помещенията на втория етаж са разположени две групи. Капацитетът им е по 24 деца, като не е запълнен. Политика на детската градина е да не запълва капацитета до максимума, за да могат педагозите да работят индивидуално с всяко дете.
Силни страни |
Слаби страни |
Специфика на сградата |
|
Сградата е с подменена дограма, мазилка, подови настилки, пребоядисана и с тапети. С нова ел. инсталация и нова В и К инсталация. Подменени са батериите, тоалетните казанчета и чинии. Инсталирани са нови бойлери. На използваните от ЧДГ „Малки стъпчици“ помещения е направен цялостен основен ремонт. Обособени са самостоятелни занимални и спалня за децата. Разполагат и със самостоятелни тераси, използващи се за кратки дейности на открито. За нуждите на групите се ползват и допълнителни помещения.
Групите разполага със санитарни помещения, сервизни помещения и две гардеробни.
Просторно фоайе за провеждане на празници, развлечения и образователни дейности и мероприятия. Поддържан залесен външен двор със спортна площадка, изградена по европейски изисквания и оборудвана с детски уреди и ударопоглъщаща настилка. |
Липса на физкултурен салон.
Частична липса на ограда на двора.
|
Силни страни |
Слаби страни |
Учебно-техническа база |
|
Богата колекция от специализирана педагогическа и психологическа литература, материали и дидактични средства, обезпечаващи образователно-възпитателната дейност. Осигурен са съвременни аудио-визуални и технически средства, итернет, мултимедия, лаптоп, парти тонколона с микрофони, музикална уредба. Осигуреност с уреди и средства за физическа дейност. Богатство и разнообразие на детски костюми. Съпричастност на родителската общност - финансово и с труд. |
|
Вътрешен потенциал:
- Търсене на възможности за включване на нови спонсори в различните дейности.
- Кандидатстване по национални и европейски фондове и програми за благоустройство на сградата и двора на детското заведение.
1.6. Финансиране
Финансирането е частно, чрез събиране на такси от родителите за обучение и отглеждане на децата им. Приходи от такси от дейности със заплащане от родителите.
Спонсорство – предимно от родители. Изразяват се в материални дарения. Контролът по процедурата се провежда от директора.
Вътрешен потенциал:
- Кандидатстване за включване в различни проекти и програми.
- Развиване на собствени дейности – възможности за допълнителни приходи към бюджета.
- Кандидатстване по различни проекти и програми за финансиране.
1.7. Организация и управление на детската градина. Външни фактори
Силни страни |
Слаби страни |
|
Организация |
||
Възпитателно-образователният процес е обезпечен с необходимия брой педагогически и непедагогически персонал. Гъвкав дневен режим, осигуряващ равностойност на основните дейности. Водеща е тезата за цялостното развитие на личността на детето чрез адаптиране, индивидуализиране и интегриране на неговите активности в средата. Разгръщане на детския потенциал чрез провеждане на дейности със заплащане от родителите. Приобщеност на родителите към дейностите, провеждащи се в детската градина. Те са равноправен и ангажиран партньор в съвместното изграждане на детската личност. Символика и ритуализация – детската градина има емблема, официално облекло за дипломирането на 6-годишните. Утвърдени ритуали: засаждане на дървета от децата на 1 ноември ден на Будителите, коледни, мартенски и великденски работилници с родители и даряване на изделията за благотворителност. |
Неефективни връзки и контакти с неправителствени организации. |
|
Управление |
||
Управлението на детската градина се подчинява на действащите държавно-законови нормативни документи. Демократичен стил на управление – делегиране на права, персонална ангажираност, сътрудничество при вземане на решения. Провеждане на педагогически съвети за разглеждане и решаване на стратегически, тактически и методически въпроси. Създадена е структура, в която екипът изпълнява задачите си ефективно. Изградена е мрежа от формални взаимоотношения, която е най- подходящата за постигане на поставените цели. Не се допускат конфликти, бързо и адекватно се решават възникнали спорове, недоразумения. Планиране: ясно поставени цели и насоки за развитието на детската градина; очертани начини за реализирането им. Мотивиране: поощряване положителните прояви и инициативи. Контрол: осъществява се съобразно годишния план. Политиката на ефективно управление, прилагана в детската градина, активно се подкрепя от всички участници. Създадена е организационна култура, в която решенията се вземат колективно. Ползотворна съвместна работа с родители и институции. Изнасяне на дейности извън територията на институцията. Популяризиране на добрите практики в регионални телевизии и радиа, в печатните издания. Активно присъствие в социалното-онлайн пространството чрез сайт и страница във Facebook. |
|
|
Вътрешен потенциал:
- Създаване на нов тип отношения на сътрудничество със семейството чрез нетрадиционни форми за работа по минипроекти, работилници, тренинги.
- Създаване на система за външна изява на деца и учители.
- Създаване система за обмен на информация със семейството, детските ясли и училищата.
- ВИЗИЯ ЗА РАЗВИТИЕТО НА ЧДГ „МАЛКИ СТЪПЧИЦИ”. ПРОГРАМНА СИСТЕМА
- Мисия
Мисията на ЧДГ „Малки стъпчици” определя приоритетите на детската градина и съдържа информация за значимите аспекти и бъдещи ориентации на педагогическата дейност:
- Да подкрепя и вярва в потенциалните възможности на всяко дете.
- Да създава позитивна и привлекателна среда за учене чрез игра с цел изграждане на интелигентни и културни личности, с гражданско съзнание и поведение, физически здрави и емоционално богати деца, с подчертана индивидуалност, адаптивни в заобикалящата ги социална среда.
- Да мотивира желанието за себедоказване на отделния учител в съчетание с екипната работа в колектива. Формиране на нагласи у учителите за непрекъснат процес на усъвършенстване и развитие на професионалната компетентност.
- Да стимулира и убеждава родителите и обществеността, че детската градина
значима и необходима среда за пълноценно развитие на детето в предучилищна възраст.
- Да се утвърдят хуманни взаимоотношения в детската градина, изградени на база демократичен и гъвкав стил на управление, съобразен със съвременните реалности.
- Визия
- Изграждане на характерна и конкурентна образователна и възпитателна среда, която да превърне детската градина в желано и любимо място за децата, осигуряващо им щастливи мигове, емоционален комфорт и среда, максимално доближаваща се до домашния уют, при приоритетно отчитане значението на играта в процеса на педагогическото взаимодействие.
- Център за сътрудничество и взаимно доверие между родители, с които заедно да градим свободни и креативни личности;
- Средище за хора, които обичат децата и професията си, мотивирани са да се развиват в професионалната си област чрез повишаване на квалификацията според съвременните тенденции в предучилищното образование и са удовлетворени от работата си.
- Ценности на стратегията
- Хуманизиране и демократизиране дейността на детската градина и поставяне на детето в центъра на педагогическите взаимодействия.
- Реализиране на ценностите и принципите на педагогиката на толерантността и ненасилието.
- Внедряване на съвременен мениджмънт и маркетинг съобразно новите потребности, изисквания и тенденции в контекста на Европейското образователно пространство.
- Създаване условия за квалификационна дейност на педагогическата колегия,
основаваща се на поддържащото образование – образование през целия живот.
- Подкрепа на децата и техните семейства.
- Глобална цел на стратегията
Оптимизиране на възможностите на детската градина да се изгради като иновативен център за образователна, културна и социална дейност, с идейна насоченост за равен шанс за предучилищно образование на всички деца.
- Основни цели
- Поставяне личността на детето в центъра на педагогическото взаимодействие чрез съчетаване на качествена образователна подготовка, ранно откриване на заложбите и способностите на всяко дете и насърчаване развитието им.
- Съхраняване и утвърждаване на българската национална идентичност.
- Формиране на толерантност и уважение към етническата, националната, културната, езиковата и религиозната идентичност на всяко дете.
- Създаване на екип за иновационен опит в детската градина с ориентираност към успех чрез изграждане на гъвкава квалификационна система.
- Да се постави на принципно нова основа на методическата работа в детската градина чрез изграждане на система от вътрешни и външни квалификационни практики.
- Създаване на условия и възможности за избор и включване в значими дейности, адресирани към:
- индивидуалните потребности и интереси на децата – образователна среда, кътове, материална база, дейности;
- учителите - работна среда и работно поле за изява.
- Иницииране на нов стил на управление за търсене и намиране на „образователни ниши“, за приспособяване на детската градина към постоянно изменящата се среда - стимулиране адекватната реакция на успехите и неуспехите, разрешаване на конфликти, справяне в проблемни ситуации и др.
- Активизиране работата на родителската общност.
- Програмна система на ЧДГ „Малки стъпчици”
Програмната система на ЧДГ „Малки стъпчици” е основен инструмент за реализиране на стратегията на детското заведение. Разработена е съгласно ЗПУО и чл. 29 от Наредба № 5 от 03.06.2016 г. за предучилищното образование (Приложение 1).
Програмната система е цялостна концепция за развитието на детето, която е подчинена на основната цел на стратегията. Включва:
- Подходи на педагогическото взаимодействие.
- Форми на педагогическо взаимодействие.
- Разпределение на основните и допълнителни форми на педагогическо взаимодействие по възрасти – седмична програма, организация на учебния ден.
- Механизъм на взаимодействие на участниците в предучилищното образование.
- Тематични годишни разпределения на детските групи.
6.Водещи принципи при изпълнение на стратегията
- Законосъобразност – съответствие на целите и на предлаганите дейности на законите и подзаконовите нормативни актове;
- Кохерентност – осигуряване на координираност и взаимна обвързаност на предлаганите политики и дейности при сътрудничество на всички заинтересовани страни;
- Партньорство – активно и координирано участие на институциите за образование и обучение, другите държавни институции и гражданското общество, на учителите и родителите;
- Прозрачност и популяризиране на дейностите и резултатите – значимостта на проблема предполага висока степен на информираност на обществото;
- Приемственост – осигуряване на непрекъснато действие на стратегията, независимо от управленски или други социални промени и гарантиране на постоянство усилията за изпълнение на стратегическите цели;
- Устойчивост на резултатите – осигуряване на трайно и дългосрочно въздействие на постигнатите резултати;
- Отчетност, мониторинг и контрол на реализацията на целия образователен процес, включваща в себе си анализ и оценка на постигнатите резултати;
- Иновативност – разработване на нови подходи за равен достъп до качествено образование.
8.Приоритетни направления за осъществяване на стратегическите цели
- Издигане имиджа на ЧДГ.
- Усъвършенстване на стила и методите на демократизация и хуманизация на административно-управленската дейност.
- Повишаване качеството, ефективността и иновативността на образователно-възпитателна дейност.
- Усъвършенстване системата за квалификация на педагогическите специалисти.
- Осигуряване на стабилност, ред и защита на децата в ЧДГ и безопасна среда за обучение и възпитание.
- Взаимодействие и активно сътрудничество с родителската общност, сътрудничество и активни връзки с обществеността и неправителствени организации.
- Подобряване и естетизиране на материалната база на ЧДГ.
ІІІ. ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ КЪМ СТРАТЕГИЯТА НА ДГ ЗА ПЕРИОДА 2023-2024 Г.
- Плана за действие се определят дейностите, свързани с реализиране на целите
- приоритетните направления в стратегията. Изготвя се на всеки две години от периода на стратегията.
Дейности |
Срокове за реализация |
Очаквани резултати |
Отговорник |
Финансиране |
|
1. Издигане на имиджа на ЧДГ „Малки стъпчици“ |
|||||
1.1 Проучване на потребностите Проучване на потребностите и интересите на децата с цел развитие на детската личност. Проучване на нивото на развитие на останалите детски градини в гр. В. Търново – познаването на конкурентната среда е важна предпоставка за правилното поставяне на цели, за реализирането им и за ефективно управление. |
месец септември 2023 г.
постоянен
|
Осъзната мотивираност за предлагане на иновативни и конкурентни образователни стратегии. |
директор, учители |
не е необходимо |
|
1.2.Съвременен мениджмънт. Акценти Планиране: вземане на стратегически решение за бъдещето развитие на детската градина и ресурсното и обезпечаване. Мотивиране: използване на стимули /материални, финансови и морални/, чрез които ще се провокира в най-голяма степен трудовата активност на членовете на колектива. Организация: утвърждаване на хуманни взаимоотношения в детската градина; съобразяване със социално-психичните потребности на деца и родители, стремеж за удовлетворяване на разумни инициативи; подобряване и оптимизиране на начина на провеждане на заседания на педагогическия съвет. Контрол: прилагане на гъвкави форми за контрол и оценка на дейността при спазване принципите на добронамереност, обективност и превантивност; Провеждане на неформални срещи за сплотяване членовете на колектива за създаване на приятелства и приятен психоклимат, за подобряване на екипната дейност – мероприятия по отбелязване на празници, екскурзии, съботни срещи, спортни дейности и др. Участие в културния афиш на града и региона. |
месец септември 2023 г.
постоянен
постоянен
постоянен
постоянен
постоянен
|
Утвърждаване на градината като привлекателно и уютно място за децата, в което растат креативни и щастливи личности с желание за себедоказване.
Създаване на психологически комфорт за работа в екип и повишаване качеството на образователния процес. |
директор, учители
директор, учители
директор
|
не е необходимо
|
|
Мониторингът на стратегията ще се осъществява чрез анализ и планиране на конкретни дейности и задачи както от директора така също и от Педагогическия съвет и регулиращите органи.
Промените в образователната система през следващите години ще дадат нов поглед към предучилищното възпитание и към детската градина като значима иновативна институция. Ще се наложи много бързо да се използват адаптивни методи за прилагане на законовата уредба и новостите в закона за предучилищното и училищно образование, чрез които ще се продължи единната образователна стратегия.
Ще се наложи да се апробират и да се въведат най-добрите практики за изпълнението на тази стратегия чрез иновативни методи на преподаване.